Hayat Kadını ile Muhabbet

Maksat Muhabbet’te ikinci oylama da tamamlandı. Birinci açık arayla “hayat kadını” olurken, ikinci “eşcinsel erkek” oldu. Biz de haliyle muhabbet edebileceğimiz bir hayat kadını aramaya başladık. Bulmamız kolay olmadı. Öncelikle internetteki escort sitelerindeki kadınları aradık ama hem fiyatlar çok yüksekti (en az 300 TL istediler) hem de güven problemi vardı. Hal böyle olunca İstanbul’un ünlü genelevlerinin bulunduğu Zürafa Sokak‘ın yolunu tuttuk.

Karaköy’e çok yakın bir yerde olan Zürafa Sokak’a giden yokuşu tırmandıktan sonra bizi demir kapılı bir yer karşıladı. İçeri girmek isteyince daha önce polislerin beklediğini öğrendiğimiz kapıdaki özel güvenlik görevlisi kimlik sordu ve üzerimizi aradı. G.’nin üzerinde birşey olmadığı için o içeri girebildi ama benim sırt çantam sorun oldu. Ben de sırt çantamı hemen kapının karşı köşesindeki “Emanetçi”ye 5 TL karşılığında teslim ettim.

Sırt çantasından da kurtulunca kontrolden geçtim ve sizin için hayatımda ilk kez genelevlerle dolu bir sokağa girmiş bulundum. Biz gittiğimizde açık 4 ev vardı. İlk karşımıza çıkan eve girdiğimizde kadınlara ve başlarında bekleyen adama röportaj yapmak istediğimizi anlattık. Adam kendisinin birşey diyemeyeceğini, kadınlarla konuşmamız gerektiğini söyledi. İkisi ilginç şekilde oldukça güzel,  beş kadın vardı. Biz de muhabbet etmeyi kabul edecek bir tanesini aramaya başladık. Haliyle para istediler. Biz de “vizite ücreti” olan 45 TL’yi ödeyebileceğimizi söyledik. Önce kabul eder gibi olsalar da sonradan birisi 100 TL istedi. Böyle olunca diğerleri de 100 TL isteriz dediler. Biz de bu ücreti veremeyeceğimizi söyleyip, diğer eve geçtik.

İkinci ev, birincinin solundaki sokakta karşıladı bizi. Yanlış hatırlamıyorsam 4 kadın vardı. Aralarında en olgun (ve ilginç olarak en güzel) kadına yaklaşarak konuyu anlattım. Röportaj yapabileceğimizi söyledi. 45 TL vizite ücretini masada oturan adama ödedim, adam yukarı çıkıp 5 numaralı odada beklemem gerektiğini söyledi. Yukarı çıktım, G. de güvenlik için dışarıya geçerek benden haber bekledi. Bense odaya girdim ve beklemeye başladım. Oda oldukça küçüktü, yatak bile tek kişilikti. Yatağın yanında küçük de bir lavabo vardı. Aydınlatma loş bir kırmızı ışıkla sağlanıyordu.  Yaklaşık 10 dakika sonra aşağıda anlaştığım kadın odaya geldi ve röportaja başladık…

 Öncelikle isminiz ve yaşınızı öğrenebilir miyim?

İsmim Tanya. 37 yaşındayım.

Kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz?

12 yıldır bu genelevdeyim. Ama dışarıda da çalıştım.

Peki, geneleve geçişiniz nasıl oldu? Siz mi tercih ettiniz?

Evet, ben tercih ettim. Dışarıda tanımadığınız insanlarla birlikte oluyorsunuz, size karşı herşeyi yapabiliyorlar. Oysa burası güvenli, devlet kontrolü altında.

Genelevde çalışmadan önce başınıza birşey gelmiş miydi?

Dışarıda, evet, bir iki kez başıma kötü şeyler geldi. Kaçırıldılm ve istemediğim halde ilişkiye zorlandım. Bu olayı yaşadıktan sonra geneleve girmeye karar verdim zaten. Şimdi ise iyiyim, daha mutluyum.

Ancak genelevlerin kapatılması da gündemde…

Evet, buraları kapatmayı düşünüyorlar. Burayı kapatırlarsa ne yapacağız, hiçbirimiz bilmiyoruz.

Aslında burası sizin için korunaklı bir yer. Burası kapanırsa hayatlarınız çok daha tehlikeli olacak sanıyorum.

Evet, tabii. Bu işi dışarıda yapsak çok daha tehlikeli olacak. Kapanmasını istemiyoruz. Eğer kapanırsa da bize bir güvence, emeklilik hakkı vermek istiyoruz. Bir sürü kadın var burada, hepsi yıllarını vermiş buraya. O insanlar için en azından bir emeklilik hakkı tanınmalı.

Devlet buraya bir elçi gönderse buradaki kadınların çoğu çalışmayabilirler de. Çünkü bu iş dünyanın en ağır işi. Ben burada bedenimi satıyorum. Bu kolay birşey değil. Her insanla muhattap oluyoruz, adam geliyor ayağı ağzı kokuyor ve sen gidip onun altına yatıyorsun. Evde karısına yapamadığı şeyi sana yaptırıyor.

Sizin burada statünüz nedir?

Biz burada sigortalı işçiyiz, devletin işçisiyiz hepimiz.

Aylık ne kadar kazanıyorsunuz?

Biz öyle aylık almıyoruz ama aylığa vurursanız üç dört bin lira falan elimize geçiyor.

Peki burada iş güvenceniz var mı? Yarın sizi kapının önüne koyabilirler mi?

Tabii, belirli bir yaşa geldiğin zaman, çalışamadığın zaman seni göndermeye genç birisini almaya çalışıyorlar. Burada aslında patronlar da haklı. Çünkü buralara kira ödüyorlar ve kiralar çok yüksek. O yüzden onlar da kendi açılarından haklılar yani.

Gördüğüm kadarıyla her çeşit insan geliyor buraya. Siz aralarından tercih yapma şansına sahip misiniz? Yoksa istemediğiniz birisi olsa da birlikte olmak zorunda kalıyor musunuz?

Yani bakıyoruz. Çok dengesiz, psikopat birisiyle almazsak almıyoruz.

Yani reddetme şansınız da oluyor.

Tabii, burada bu tür bir baskı yok.

Burada mı kalıyorsunuz, eviniz var mı?

Evimiz var. Hep burada kalmıyoruz. Akşam çıkıyor, sabah geliyoruz. Yani patronlar bizim özgürlüğümüzü kısıtlamıyor. Sabah demir kapı 10’da açılıyor. Biz de geliyor 11’e kadar hazırlanıyoruz.

Haftalık izniniz var mı?

Haftada bir gün veya adet olduğun zaman dört gün iznin oluyor. Ayrıca Ramazan’da da izne çıkıyorsun.

Buraya nereden geldiniz? İstanbul’da mı doğmuştunuz?

Hayır, Ankara’dan geldim buraya. 2001 yılında geneleve “giriş” var dediler, ben de geldim giriş yaptım.

“Giriş” nasıl oluyor? Seçme gibi birşey mi oluyor?

Hayır, devlet tarafından giriş açılıyor sen de başvurup giriyorsun. Ama heyet de oluyorlar, sana “işte burası kötü bir yer” diyerek vazgeçirmeye çalışıyorlar. Yani, “kötü” derken de fişleneceksin diye diyorlar.

Peki bu “fişlenme” konusu ne? Gelecek planlarınızda etkili oluyor mu?

Yani çocuğum olmadığı için o kadar etkisi olmuyor ama çocuğu olanlar için tabii etkisi oluyor.

Burada, çocuğu olanlar var mı?

Var, tabii…

Ailesi olan?

Hepimizin ailesi var.

Tabii bir anne baba var elbette ama sormak istediğim kocası ve çocuğuyla bir ailesi olan var mı?

Anladım, yani evlenip ayrılmış olanlar var. Ya da burada birlikte olurken prezervatif takmadan çocuk sahibi olanlar da var. Her çeşit var yani.

Anne ve babanız durumu nasıl karşıladı?

Ailem bilmiyor benim durumunu. Beni burada başka bir işte çalışıyor biliyorlar.

Bir de sormak istediğim, ben buraya gelmeden önce karşılaşacağım kadınları çok daha farklı düşünmüştüm. Oysa burada çok genç yaşta kadınlar var. Bir yaş sınırı yok mu?

22 yaş sınırı var. Burada 22 yaş altı çalışamıyor. Ama zaten son zamanlarda ne giriş, ne de çıkış var. Son zamanlarda buraları kapatmayı düşünüyorlar. Zaten çoğu evler kapandı.

Evlerin çoğu kapalı olsa da sokak oldukça kalabalık görülüyor. Burada bir kadın ortalama kaç erkekle birlikte oluyor?

Değişiyor. Güne ve havaya göre bile değişiyor.

Sayı verebilir misiniz?

Hafta sonları on ila on beş arasında. Hafta içi on falan oluyor. Ama kimi gün de hiç olmuyor. Bu değişiyor, sabit birşey yok yani.

Bir de artık dışarıda daha çok insan var. İnternet üzerinden bu işi yapıyorlar. Genelde insanlar onlarla iş yapıyor. Mesela eskiden buraya daha elit, birinci veya ikinci sınıf insanlar gelirlerdi. Şimdi onlar gelmiyorlar. Şimdi daha çok alt tabaka geliyor.

Peki ben daha fazla kabul edemeyeceğim, bu kadar yeter diyebiliyor musunuz?

Elbette, o daha öncedenmiş. İnsanlara senet imzalatır zorla çalıştırırlarmış. Şu anda hiç öyle bir durum yok. Burada bir devlet kontrolü var, haftada 2 gün kontrol yapılıyor.

Süremiz bitiyor ama benim son bir iki sorum daha var. Birincisi hiç ilişkilerinizde zevk aldığınız oluyor mu? Ya da iğrenme mi hissediyorsunuz?

Burada zevk falan yok. Biz buraya geldiğimiz zaman bunu profesyonel olarak, iş diye görüyoruz.

Tabii ama bazen de işi bir kenara bırakıp zevk de alabilirsin. Neticede bir kadınsın.

Hoşlanabilirsin de…

Peki, düzenli gelenler oluyor mu?

Tabii canım, çok kişi var öyle…

Peki, düzenli gelen birisinden hoşlandığınız oluyor mu?

Oldu, tabii. Olmaz mı?

Peki aşk yaşayanlar oluyor mu burada? Örneğin hem evli olup, hem de burada birisiyle aşk yaşayanlar var mı? Biliyor musunuz?

Oluyor tabii, olmaz mı? Öyle şeyler çok oluyor.

Peki sizden talepler neler oluyor? Farklı talepler geliyor mu?

Adam karısından isteyemediğini gelip, senden istiyor. Karısına misal oral yap diyemiyor, sana gelip oral yap diyor. Burada her insanla karşılaşabiliyorsun. Her tür insan var. Her tür insana da hitap ediyoruz yazni. Ayak fetişi geliyor, şizofreni geliyor. Her çeşit insan geliyor yani. Kimisi geliyor havlıyor, kimisi beni döv diyor… Hepsiyle karşılaşıyoruz… Her insanla karşılaşabiliyorsun.

Süremiz bitti, biliyorum. Çok teşekkür ederim.

Birşey değil.

 

Not: Sayfanın sol alt köşesindeki ankete katılıp, önümüzdeki ay kiminle röportaj yapmamızı istediğinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca sağ alt köşedeki e-posta aboneliğine üye olursanız yaptığımız röportajlar e-posta adresinize de gelecektir.

Not 2: Ayrıca “yorum” yapın. Yazdıklarınız bizi daha da teşvik ediyor.

Paylaşmak isterseniz memnun oluruz!

Hayat Kadını ile Muhabbet” üzerine 31 görüş

 1. Elinize sağlık çok iyi bir röportaj olmuş, eğer böyle devam ederseniz sayılı cesur siteler arasında yerinizi alırsınız.

 2. Güzel röportaj olmuş, ben bu işin Karaköy de gayri resmi yapıldığını sanıyordum meğer resmi imiş.

  1. Çok teşekkürler Burak Bey 🙂 Dileriz siteyi takip edersiniz. Bu noktada sitenin sağ alt köşesindeki “E-Posta Aboneliği” size yardımcı olacaktir diye umuyoruz.

 3. Hayat kadını ile yapılan bu sohbet gerçekten güzel olmuş;ancak okuduğum bir makalede hayat kadınlarının burada anlatılandan daha fazla sorun yaşayan insanlar olduğunu görmüştüm. Okumanızı öneririm. İlgili makale “Fuhuş Pazarında Sermaye Olmak” Çalışma ve Toplum.

 4. Oldukça ilginç bir röportaj olmuş. Kadında gayet güzel bi şekilde cevap vermiş fişleneceklerini bile bile bu işe giriyor olmak yürek ister.

 5. genel evde çalışmak için maalesef resmi yapılıyor yorumunda bulunmuşsunuz ancak bu işin resmi yapıldığı yerler seks işçilerinin güvenliğini sağladığı için gereklidirler ve olmalıdırlar. hem trans hem de biyolojik kadınlar için. Seks işçiliğinin bazı insanlar için tercih edilen bir meslek olduğunu kabul etmek gerekir. Sokakta öldürülme, taciz tecavüze uğrama tehlikesi olmadan sömürülmeden çalışabilecekleri bir yer olmalı. Zira toplumun en eski mesleği olan seks işçiliği bugünün bastırılmız özgür olmayan cinsel toplumunda bitebilir gibi görünmüyor.

 6. Tebrikler.
  Genel olarak proje çok iyi ve başarılı fakat bu röportaj ayrıca iyi. Ayrıca bu tip projelerde ben yazarın izlenimlerini ve basit detayları da merak ediyorum, girişteki kişiye ulaşma çabası, sonrası geneleve gitme filan da röportaj kadar önemli bence.
  Çok başarılı bir iş. Tekrar tebrikler.

 7. Kısa olması belki de okunması açısından kolaylık sağlıyor olabilir, ama daha sorulacak çok soru ve kadının anlatacağı çok şey vardı diye düşünüyorum. Ayrıca belki cesaret sınırlarını biraz daha zorlayip kişinin izni çerçevesinde fotoğraflar da eklenebilir. Cesaretiniz ve çabalarınız için çok teşekkürler, tebrikler. Devamını bekliyoruz.

 8. böyle bir işe giriştiğiniz için sizi hem tebrik ediyorum hem de gurur duyuyorum. mükemmel ropörtajlar yapıyorsunuz. yalnızca bu ropörtajda eminim ki herkesin sormak istediği, merak ettiği daha çok şey vardı. örneğin benim en çok merak ettiğim bu işi neden seçtikleri. tekrar benzer bir ropörtaj yaparsanız bunu yazmanızı çok isterim. umarım başarınız böyle devam eder ve takipçileriniz artar.

 9. Merak edilenler üzerine röp. yapmanız çok güzel. Bende gazetecilik öğrencisiyim ve bu site bana soru sorma, röportaj üslubu hakkında çok şey kattı. Emeğinize sağlık.

 10. Çok üzülüyorum böyle kadınlara cinayeti ne olursa olsun dışlanmayıp iş imkanı verilse keşke hele bir çocuğun babasının bilmemesi daha kötü röportaj için teşekkürler

 11. Güzel ama eksik bir röportaj. Mesala kaç günde bir sağlık kontrolü oluyor? Hiç hıv + tanısı alan çalışan oldumu gibi… Yada mutlaka kondom şartınız var mı gibi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön