Bonzai Kullanan Genç ile Muhabbet

Maksat Muhabbet’te kaçını röportajımızı yaptık, artık saymıyoruz. Keyif alıyor, sizlerin de keyif aldığını gördükçe daha fazla ve daha iyi röportajlar yapmaya çabalıyoruz. Bu amaçla bu ay da sizin oyları sonucu bir muhabbet gerçekleştirdik. Bonzai kullanan bir genç bulup, uyuşturucunun soğuk dünyasına giriş yaptık… Uyuşturucunun neler hissettirdiğinden, piyasasına kadar uzun bir röportaj yaptık…

Muhabbeti yaptığımız kişi henüz bir üniversite öğrencisi olduğu için isim vermeyeceğiz. Verebileceğimiz bilgiler özel bir üniversitede okuduğu, Nişantaşı’nda oturduğu ve İstanbul’a İzmir’den geldiği ile sınırlı olacak…

Uyuşturucu ile ilk tanışman nasıl oldu?

Arkadaş ortamında tanıştım.

Uyuşturucu sana neler hissettirdi? Mesela sarhoş olmak gibi bi’şey mi yaşadın?

Uyuşturucu kullandığınızda hiçbir şeyi takmaz, umursamaz bir ruh haline bürünüyorsunuz. Hiçbir şey düşünmüyorsunuz.

Ancak olumsuz etkileri de oluyor. Modun düşüyor, kilitleniyorsun… Fiziksel fonksiyonların iptal oluyor. Uyandığında saçma bir halde buluyorsun kendini. Mesela birçok kez tuvalette uyandığımı hatırlıyorum.

Uyuşturucu kullanmaya devem etmeye karar verdiğinde bunun tehlikeli olabileceğini düşündün mü? Kendini nasıl ikna ettin?

Kendimi hiç ikna etmeye çalışmadım. O zamanlar hoşuma gidiyordu. Uyuşturu konusunda çok sonraları farkındalık sağladım. Sonrasında kötü birşey olduğunu görünce bıraktım.

Uyuşturucu kullanmaya karar verdiğinde bu maddelere nasıl ulaştın?

Çok basit ulaştım. Uyuşturucuyu hemen her yerden alabilirsiniz. Beşiktaş, Tarlabaşı, Fındıkzade, Fatih, Osmanbey, Kadıköy ilk aklıma gelen bunlar… Genç nüfusun olduğu her yerlerde rahatlıkla uyuşturucu madde bulabilirsiniz.

İşin piyasası nasıl? 

Piyasa çok hareketli.

İçici çok.

Mesela ne tür uyuşturucular var piyasada? Ne kadardan satılıyorlar?

Extacy: 1 hap 10 ila 50 TL arası.

Eroin: 1 gramı 5-10 TL,

Bonzai: bir sigaralık 5TL,

Ot: 1 sigaralık 10TL civarında falan.

Bunlar her yerde ve kolay bulunuyor. Pahalı olan ve zor bulunanlar:

Kokain: 1 gramı 300 ila 1000 TL arası.

Marijuana bir içimlik 50 TL.

Magic Mushroom: 40-250 TL arası…

Fiyatlar zor bulunup bulunmamasına göre değişiyor herhalde?

Aslında kafa yapmasına göre de değişiyor. Kalitesine ve saflığına göre de değişir yani.

Son zamanlarda medyada bonzaiyi fazlaca duymaya başladık. Bonzai nasıl birşey? Çok ucuz olduğu söyleniyor, nedenini biliyor musun?

Bonzai küflenmiş ot gibi bir şey. Çok ucuz olmasının sebebi; piyasadaki kafa yapmayan otlara veya aktardan alınan ota (esrara) benzer malzemeler üzerine toz AM (Sentetik marijuana) elekle serpilip güneşte kurumaya bırakılır. Bu otların kimyasalı çekmesiyle bonzai elde edilir.

Uyuşturucudan kopmana ne neden oldu? Uyuşturucuyu bırakma kararını nasıl verdin?

Kız arkadaşımın etkisiyle ve zararlarının farkına varmam ile.

Bağımlılıktan kurtulma sürecin nasıl gelişti? Bağımlılığını nasıl yendin?

Kendime farklı uğraşlar buldum ve irademle kurtuldum. Şanslıyım çünkü bıraktım dediğimde bırakabilen bir iradeye sahibim.

Bazı ülkelerde kimi uyuşturucu maddelerin kullanımı yasalarla serbestleşiyor? Bu konuda ne düşünüyorsun?

Bence de herkesin içici belgesi gibi birşey alıp bunu eczane veya karakoldan temin edebilmesi gerekiyor. Böylece kimyasal kullanımının önüne geçilir ve devlet ekonomisine bile katkısı olabilir. Bunu kimyasal olmayan kafa yapan otlar için söyledim ve bu teminin limitleri olmalı.

Türkiye’de alkol ürünlerinin artan fiyatlarının Bonzai kullanımını arttırdığını iddia edenler var. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Hayır kabul etmiyorum.Alkol kafasıyla uyuşturucu kafasının farklı olduğunu biliyorum.

Sen bir ortama girdiğinde içildiğini fark eder misin? Nasıl fark edersin?

Bonzaiye eklenen AM (Sentetik Marijuana) içindeki madde yandığında şeker gibi kokuyor. İçici olan biri etrafında bu kokuyu alınca rahatlıkla anlayabilir. Ayrıca bu koku kişide istek uyandırıyor ve alışveriş yapıp kullanmaya devam ediyor.

Uzun sürel bonzai kullandıktan sonra ne gibi zararını gördün? Uyuşturucu madde kullanımı hayatını nasıl etkiledi?

Bu süreçte hayatımın kontrolünü kaybetmiş gibiydim. Fiziksel ve beyinsel aktivitelerim en aza indi. Bunun dışında sağlığımı her anlamda olumsuz etkiledi. Son dönemde vücudumda yaralar çıkmaya başladı.

Son olarak uyuşturucu kullanmayı düşünenlere bir önerin, uyarın var mı?

Bütün bunları göz önünde bulundurup bu illetten kurtulduğum için kendimi şanslı sayıyorum. Uyuşturucu almayı düşünen insanlara denemek için bile bu illeti kullanmamalarını öneriyorum.

Paylaşmak isterseniz memnun oluruz!

Bonzai Kullanan Genç ile Muhabbet” üzerine 4 görüş

  1. Bu ropportajda bonzai içen arkadas bonzainin yapimini yanlış biliyor. Toz esrarı kafa yapmayan maddelere koyup esrarın kafasından farklı bir kafa beklemek çok saçma. Belki o arkadaşa bonzaiye devam etmesi için böyle anlatılmıştır. Ayrica eroinin bu kadar ucuz olmadığını çok iyi biliyorum.Roportaj biraz sağlıksız olmuş. Bu röportajı bunları kullanan bir satıcı ile yapsanız çok daha güzel olur.

    1. Merhaba,

      Öncelikle ilginiz için teşekkür ederiz. Röportajlarımızın editoryal kontrollerini yaptıktan sonra yayınlıyoruz. Ancak bu süreçte muhabbet ettiğimiz kişi veya kişilerin söylediklerini mümkün olduğunda birebir aktarmayı amaçlıyoruz.

      Muhabbet ettiğimiz kişinin verdiği bilgiler arasında “eksik” veya “yanlış” gördüğünüz noktalar varsa, lütfen bizlerle yorum olarak paylaşın. Maksat Muhabbet kollektif bir yayın ve siz okurlarımızın katkıları da bizler için çok önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön